Co jsme zač?!

Skupina vinařů Slup z.s.  je uskupení místních vinařů, které vzniklo v roce 2010 jako občanské sdružení za účelem pořádání přehlídek vín a jiných kulturních akcí v obci pro dospělé i děti. Rádi bychom přispěli svou snahou k větší spokojenosti lidí s kulturním vyžitím v obci. Veškeré výtěžky z pořádaných akcí jsou opětovně investovány do dalších ročníků, abychom je vylepšili a dosáhli větší spokojenosti nejenom našich občanů, ale i návštěvníků.

Čulský Košt

Košt se pořádá každoročně předposlední dubnovou sobotu, což už je čas pozdně jarní a vína získávají na síle. Jsou zde zastoupena vína drobných místních vinařů, ale i vinařů z blízkého okolí a také zde můžete ochutnat vína z většiny vinařských firem Znojemska.

První přehlídku – Košt jsme pořádali již v roce 2007,  ještě jako nezávazné setkání přátel vína za účasti 170 vzorků vín od místních vinařů, každým dalším rokem se naše nabídka představovaných vín rozšiřuje. Po sedmi letech to již bylo 400 vzorků, což už je opravdu zajímavé a kolem tohoto počtu už se držíme dál.

Jelikož jsme z počátku chtěli dát prostor široké veřejnosti k samostatnému vyjádření kvality vystavovaných vín bez ovlivnění bodováním odbornou komisí, naše vystavovaná vína nebyla první ročníky hodnocena a tudíž si každý mohl svou známku určit sám. Avšak v roce 2011 vzhledem k rostoucímu zájmu nejen ze strany veřejnosti, ale i vinařů, jsme se rozhodli 5. ročník okořenit bodováním, což se setkalo s kladným ohlasem a tudíž i následující ročníky se již bodují. Milovníci vín tím získají přehled a představu o kvalitě jednotlivých vzorků ze strany odborníků. V roce 2012 jsme opět pokročili dále, když jsme Vítězná vína ocenili hodnotnými cenami a k poslechu zahrála nejen rocková kapela Free band, ale i cimbálka během odpoledních hodin. Na víc v roce 2013 jsme získali k pronájmu chladící boxy a tudíž se všechna bílá a růžová vína mohla vychladit před konzumací na ideální teplotu po celou dobu koštu. Pak jsme přizvali k nalévání vzorků i místní chasu v krojích a tak se dá řící, že každým rokem přidáváme nějaké vylepšení a tím i zvyšujeme nejen kvalitu koštu, ale i  zážitku pro Vás.

V příloze stránky „Ke stažení“ jsou uvedeny seznamy vinařů a vín z předešlých ročníků spolu s bodovým ohodnocením a dalšími informacemi.